31, Bře 2022
Víte, jak to probíhá, když objednáte software na zakázku?

Vývoj software na zakázku rozhodně není každodenní záležitostí. Drtivá většina klientů si dokáže vystačit s takovým software, který je vyvíjený jako všeobecné řešení pro širokou veřejnost. Existuje ale procento společností a klientů, kteří potřebují pro svoji kvalitní funkci opravdu specifický software, který obsahuje veškeré důležité funkcionality.

Příkladem mohou být například spedice, nebo velké společnosti řídící výrobní linky. Jak to ale vypadá, když se rozhodnete od profesionálů objednat opravdu kvalitní software na zakázku? To si zkusíme popsat na následujících řádcích.

V první řadě přichází business modelování

Takzvané business modelování je vlastně analýza toho, co klient potřebuje. Analytik, či tým analytiků, kteří pomocí jazyka UML tvoří modely, potřebují nutně vniknout do toho, jak společnost doopravdy pracuje. Pokud má software na zakázku opravdu plnit svoji funkci bezchybně, tak je nepostradatelné, aby analytik dokázal porozumět vnitřním procesům ve společnosti.

Na základě jednotlivých modelů, mezi které patří hlavně případy užití a scénáře užití systému, je potom stanovený rozsah práce. Vše, co se v těchto modelech objeví, bude součástí systému. Naopak cokoliv se v něm vynechá, tak v systému nebude a později může být obtížné funkcionalitu přidat.

Samotný vývoj dnes probíhá v opakováních

Jakmile přijde na řadu vývoj software na míru, tak se automaticky využívají metody, při nichž se aplikují takzvané iterace. Iterace znamená opakování jednotlivých úkonů, které po sobě následují vždy ve stejném pořadí. Takzvané agilní metody vývoje jsou specifické s tím, že na konci každé iterace získáte plně funkční program.

Hned po prvním opakování tak můžete dostat do ruky jakousi kostru programu, na kterou se během dalších opakování – iterací, bude postupně aplikovat více a více funkcí, které do programu patří. Hlavní výhodou této metodiky je fakt, že klient software vidí velice brzy. Může tak i za běhu navrhnout změny dříve, než budou nerealizovatelné, nebo příliš složité. Další důležitou výhodou je fakt, že klient vidí první verzi svého programu poměrně hodně brzo, většinou v rámci týdnů. Pokud by se ale neužívalo iterací, tak může vidět klient první výsledky až po celých měsících nebo dokonce letech vývoje.