Hraní v budoucnu možná nebude taková sranda

Herní průmysl míří neustále dopředu a tak jsme svědky nekončícího inovování. Jak bude vypadat herní budoucnost za několik desítek let? Bude se neustále zdokonalovat grafika, hratelnost i mechanismy. Hry však budou přinášet i nové zážitky, které jsou nám nyní zapovězeny.

Za krádež ve Skyrimu budete potrestáni v reálu
Již nyní existuje v Jižní Koreji speciální policejní oddělení, které se zabývá případy herní kriminality. Vyšetřuje případy jako loupení účtů, sebevraždy a násilí spojené s herním průmyslem. Pokud se toto oddělení chytí, je možné že se ho dočkáme i u jiných států. V budoucnu tak možná budou v herních světech stráže, které budou nepovolené aktivity trestat ve virtuálních, ale i reálných světech!

Přesun života do virtuální reality
U některých hráčů se stává, že hře obětují svůj kompletní život. Zejména MMO hry jsou tím známe a některé tohoto fenoménu dokonce již zneužívají. Vzpomeňme například na hru Second Life, který je tímto fenoménem velmi známý. Tento fenomén se bude prohlubovat s tím, jak se hry budou stávat realističtější, a jejich grafické zpracování věrohodnější.

Ilegální hraní
Závislost na hrách je problematikou, která postihla již mnoho hráčů. To by mohlo být důvodem, proč těmto lidem budou hry v budoucnosti zakazovány. Gambling je však již dnes hodnocen jako standardní závislost a lze tak předpokládat, že hráči se zákazem budou hledat cesty, jak se ke své droze v podobě hraní her dostat.

Vládní odposlechy hráčů
Již v roce 2008 se v USA objevil návrh na odposlouchávání hráčů MMO her. Proč? Snaha byla především odhalit potencionální teroristy. Je pravda, že herní scéna nabízí poměrně odůvodnitelné podezření, že se v jejích řadách mohou nacházet potencionálně nebezpeční živlové. Pokud by byl odposlech schválen, tratili by na tom nejvíce obyčejní hráči.

Smrt ve hře=smrt v reálu
Před několika lety se objevila problematika působení organizovaného zločinu i na herních serverech. Zde rekrutovali nové členy, prodávali jim drogy a dokonce mezi sebou domlouvali nejrůznějších vraždy. To vše ovšem v reálném světě. Možná se vám to zdá šílené, ale je to tak. Navíc zde reálně hrozí mnohem větší rozšíření této hrozby díky možnosti měnit měnu herní, za měnu reálnou.

Hra jako jedna velká reklama
Skrytá reklama je naprosto běžný fenomén, který je nám nabízen ve filmech, na ulicích, a bohužel lez předpokládat, že brzy tomu tak bude i ve hrách. Jestli se nám budou reklamy vkládat i do snů jako v seriálu Futurama těžko říct, ovšem hry se reklamě určitě nevyhnout. Vzpomeňme například na hry na mobilech, které již reklamou oplývají, a vůbec ne skrytou.

Herní Brainwashing
O některých hrách se říká, že jsou schopny rozvíjet některé části našeho intelektu. Bohužel se dá také předpokládat, že v budoucnosti budou přicházet i hry, které se budou snažit o úplný opak. Již dnes máme několik důkazů, že hry dokáží u některých jedinců měnit jejich chování a náhled na svět. Pokud se najde dostatečně schopný vývojář, může svým způsobem vkládat své myšlenky a názory do mozků hráčů jeho her.

Kyberválka jako zcela reálná hrozba
Postapokalyptické scénáře dnešní doby pracují s dvěma scénáři. Lidstvo bude buď zničeno přírodním zásahem, nebo se zničí samo například pandemií. Jedním z vděčných námětů je také vzpoura robotů. A tady vyvstává i ta možnost, že pokud budeme jednoho dne úplně odříznu od IT, zkrátka a jednoduše pomřeme, protože IT převzalo již dnes velké množství života udržujících funkcí v naší společnosti. Kyberválky jsou reálnou hrozbou a s prohlubováním využití IT techniky se bude reality ještě více prohlubovat.