Jak se herně bavit na internetu

V dnešní moderní době existuje celá řada způsobů, jak trávit volný čas a jak se zabavit ve chvílích nudy a odpočinku. Jednou z oblíbených aktivit je hraní jednoduchých počítačových her na internetu. Tomuto druhu zábavy se věnuje celá řada specializovaných serverů, na kterých se nachází především flashové hry.

Některé internetové stránky se dokonce zaměřují výhradně na jeden typ her, čímž výrazně usnadňujíc orientaci hráčů. Co to však vlastně jsou flashové hry? Flash je grafický program, který je používán pro vytváření nejrůznějších animací, prezentací a především her. Jeho rozšíření napomohla především malá velikost výsledných souborů. Díky tomu se hry dají snadno uchovat na serverech. Flash exportuje své soubory do dvou základních formátů – s příponou .exe a s příponou .swf. Na internetových herních webech se setkáte s příponou .swf. Výhodou těchto her je především fakt, že se vám hra spustí v okně prohlížeče, takže nemusíte nic stahovat do svého počítače.

Mezi počítačovými hrami minulosti a současnými flashovými hrami najdete razantní pokrok. Stále ještě se sice můžete setkat s jednoduše stavěnými hrami, ale často se setkáte také s mnohem složitějšími a náročnějšími hrami, se kterými s jejich autoři dali nemalou práci. I když stále ještě v oblasti her převládá kvantita nad kvalitou, stále více se kvalita dostává do popředí a některé specializované výrobní týmy již v dnešní době dokážou opravdové divy. U flashových her se vám tak celkem jednoduše může stát, že se na dlouhé hodiny zabavíte a budete se snažit jich dohrát co možná nejvíce.

Hry můžeme dělit do několika odlišných kategorií. Některé mají v oblibě spíše chlapci, jiné zase zbožňují děvčata. K hlavním kategoriím můžeme zařadit agentury, střílečky, skákačky, arkády, akční hry, logické hry, mahjong, postřehovky, simulátory, sportovní hry, srandičky, stolní hry, strategie či závodní hry. Můžete se však setkat také s dalšími kategoriemi (oblíbené jsou například “Bubbleshooter” hry).

U chlapců bývají obvykle oblíbenější akční hry, střílečky a sportovní či závodní hry. Specifickou skupinu představují Tower Defense hry, které jsou oblíbené především u chlapců. Tower Defense hry se vyznačují tím, že se staráte o určité území a podél cest rozmísťujete obranné jednotky, které následně střílí po každém případném nepříteli. Flashové hry si však oblíbila také děvčata. K jejich oblíbeným kategoriím patří v zásadě hry, kde se obléká přidělená postavička do nachystaného oblečení, hry, kde se vaří lahodné pokrmy nebo manažerské hry, kdy se hráči musí postarat o bezproblémové fungování restaurace či obchodu.

Existují však také hry, které se především díky kvalitnímu zpracování a hratelnosti dočkaly svého pokračování. Mezi tyto pravidelně vycházející sériové hry se dá zařadit například Papa Louie, Monkey Go happy, Bomb It nebo Burger Restaurant. Pokračování se dočkala také poněkud nechutná hra Hobo, kde si vezmete na starost osudy bezohledného bezdomovce, který se postupem času učí nové nechutnosti a likviduje s jejich pomocí každého, kdo by se mu jen přiblížil do cesty. V jednom z dílů hry je bezdomovec uvržen do vězení, odkud se snaží dostat, v jiném se zase nachází na vesmírné lodi, kam byl unesen mimozemšťany, kteří vytvořili řadu jeho klonů. Mezi hrami na pokračování samozřejmě nemohou chybět ani různé modifikace slavných počítačových her jako Pacman, Super Mario Bros či Sonic.

Hraní her na internetu však nemusí být pouhou ztrátou času. Díky hrám se můžete zlepšit v celé řadě aspektů. Je známo, že některé hry pomáhají zlepšovat reflexy, jiné zase důkladně procvičí vaše mozkové závity. K tomuto účelu jsou jako dělané veškeré logické hry, kde je potřeba se pořádně zamyslet, abyste přišli na kýžený výsledek. Některé hry procvičují úsudek, trénují matematické schopnosti či celkovou orientaci ve světě. Díky rozdělení do jednotlivých kategorií tak můžete mnohem snáze najít požadované hry.

Flashové hry byly původně velmi omezené a prakticky byly vždy jen pro jednoho hráče. V dnešní době se však u jedné flashové hry může setkat i celá rodina a užít si díky tomu společné chvíle hraním zajímavých her. Jednotliví hráči se mohou překonávat v nejlepších výsledcích. Flashové hry se postupem času velmi rychle vyvíjí, a tak se na svět dostávají stále zajímavější kousky. V současné době patří flashové hry k nejlepším možnostem, jak se ve volných chvílích na internetu zabavit.